Themes - Twenty Twenty-Three - en to pl translation catalogue (66 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
pl: Twenty Twenty-Three został zaprojektowany, aby wykorzystać nowe narzędzia do projektowania wprowadzone w WordPress 6.1. Z czystą, pustą bazą jako punktem wyjścia, ten domyślny motyw zawiera dziesięć różnorodnych odmian stylu stworzonych przez członków społeczności WordPress. Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować złożoną, czy niesamowicie prostą stronę internetową, możesz to zrobić szybko i intuicyjnie za pomocą dołączonych stylów lub zanurkować w tworzeniu i pełnym dostosowaniu samodzielnie.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
pl: Meta dane wpisu

[ctx: Template part name]
en: Comments
pl: Komentarze

[ctx: Template part name]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: Template part name]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: Font family name]
en: System Font
pl: Systemowy krój pisma

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
pl: Blog (alternatywnie)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pl: Pusto

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
pl: Trzeci do drugiego do pierwszego - stałe

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
pl: Pierwszy do drugiego do trzeciego - stałe

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
pl: Pierwszy do drugiego do trzeciego

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
pl: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
pl: 2X Duży

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
pl: Bardzo duży

[ctx: Font size name]
en: Large
pl: Duży

[ctx: Font size name]
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Font size name]
en: small
pl: mały

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
pl: Poziom

[ctx: Gradient name]
en: Dots
pl: Kropkowany

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
pl: Od bazy do pierwszego

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
pl: Trzeci do drugiego

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
pl: Drugi do pierwszego

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
pl: Pierwszy do drugiego

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
pl: Pielgrzymka

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
pl: Gigantyczny

[ctx: Font size name]
en: Huge
pl: Ogromny

[ctx: Font size name]
en: Normal
pl: Normalny

[ctx: Font size name]
en: Tiny
pl: Bardzo mały

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
pl: Aksamitka

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
pl: Winogrona

[ctx: Style variation name]
en: Electric
pl: Elektryczny

[ctx: Style variation name]
en: Canary
pl: Kanarkowy

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
pl: Filtr domyślny

[ctx: Style variation name]
en: Block out
pl: Szkicowany

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pl: Trzeci

[ctx: Color name]
en: Secondary
pl: Drugi

[ctx: Color name]
en: Primary
pl: Pierwszy

[ctx: Color name]
en: Contrast
pl: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
pl: Bazowy

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
pl: Pierwszy do trzeciego

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
pl: Trzeci do pierwszego

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
pl: Bazowy do drugiego do bazowego

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
pl: Drugi do bazowego

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
pl: Bakłażanowy

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
pl: Tagi:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
pl: przez

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
pl: w

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
pl: Opublikowano

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
pl: Meta dane wpisu

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pl: Brak wyników wyszukiwania. Proszę spróbować ponownie z innymi słowami.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
pl: Ukryty brak wyników

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
pl: Komentarze

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
pl: Ukryte komentarze

en: Search
pl: Szukaj

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
pl: Wyszukiwanie...

[ctx: label]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
pl: Nie można odnaleźć wybranej strony.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
pl: Ukryty 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
pl: Dumnie wspierane przez %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
pl: Stopka domyślna

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
pl: Pozostań w kontakcie

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
pl: Czy możesz polecić książkę?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
pl: Wezwanie do działania

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
pl: https://pl.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwentythree/
