Themes - Twenty Twenty-Two - en to pl translation catalogue (185 entries)

note: Description of the theme
en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
pl: Zbudowany na solidnie zaprojektowanym fundamencie, Twenty Twenty-Two odzwierciedla ideę, że każdy zasługuje na naprawdę wyjątkową witrynę internetową. Subtelne style motywu inspirowane są różnorodnością i wszechstronnością ptaków: typografia jest lekka, ale mocna, paleta kolorów czerpie z natury, a elementy wyglądu delikatnie układają się na stronie. Prawdziwe bogactwo Twenty Twenty-Two tkwi w możliwościach dostosowania. Motyw został stworzony z myślą o wykorzystaniu funkcji pełnej edycji witryny wprowadzonych w WordPress 5.9, co oznacza, że kolory, typografię i układ każdej strony można dostosować do własnej wizji. Zawiera również dziesiątki wzorów blokowych, otwierając drzwi do szerokiej gamy profesjonalnie zaprojektowanych układów za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Niezależnie od tego, czy tworzysz witrynę jednostronicową, bloga, stronę biznesową czy portfolio, Twenty Twenty-Two pomoże stworzyć unikatową witrynę.

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
pl: Filtr domyślny

[ctx: Style variation name]
en: Pink
pl: Różowy

[ctx: Style variation name]
en: Blue
pl: Niebieski

en: Search
pl: Szukaj

[ctx: label]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: Template part name]
en: Footer
pl: Stopka

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
pl: Nagłówek (ciemny, mały)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
pl: Nagłówek (ciemny, duży)

[ctx: Template part name]
en: Header
pl: Nagłówek

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
pl: Strona (bez separatorów)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
pl: Wpis (bez separatorów)

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
pl: Strona (duży nagłówek)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
pl: Pusto

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
pl: Podstawowy i trzeci

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
pl: Podstawowy i drugi

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
pl: Podstawowy i tło

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
pl: Pierwszoplanowy i trzecie

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
pl: Pierwszoplanowy i drugi

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
pl: Pierwszy plan i tło

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
pl: Diagonalne tło do trzeciego

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
pl: Diagonalny trzeci do tła

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
pl: Diagonalne tło do drugiego

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
pl: Diagonalny drugi do tła

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
pl: Diagonalny pierwszy do tła

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
pl: Pionowy trzeci do tła

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
pl: Pionowy drugi do tła

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
pl: Pionowy drugi do trzeciego

[ctx: Color name]
en: Tertiary
pl: Trzeciorzędne

[ctx: Color name]
en: Secondary
pl: Drugorzędne

[ctx: Color name]
en: Primary
pl: Podstawowy

[ctx: Color name]
en: Background
pl: Tło

[ctx: Color name]
en: Foreground
pl: Pierwszy plan

[ctx: Font family name]
en: System Font
pl: Czcionka systemowa

en: Text-based grid of posts
pl: Tekstowa siatka wpisów

en: Simple blog posts
pl: Proste wpisy na blogu

en: Large post titles
pl: Duże tytuły wpisów

en: Irregular grid of posts
pl: Nieregularna siatka wpisów

en: Grid of image posts
pl: Siatka obrazków wpisów

en: Grid of posts
pl: Siatka wpisów

en: Default posts
pl: Domyślne wpisy

en: Location
pl: Położenie

en: February, 12 2021
pl: 21 luty 2019

en: Date
pl: Data

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
pl: <em>Flutter</em>, zbiór efemeryd związanych z ptakami

en: Poster with right sidebar
pl: Plakat z prawym panelem bocznym

en: Grid of posts with left sidebar
pl: Siatka wpisów z lewym panelem bocznym

en: Blog posts with left sidebar
pl: Wpisy bloga z lewym panelem bocznym

en: Tags
pl: Tagi

en: Blog posts with right sidebar
pl: Wpisy bloga z prawym panelem bocznym

en: POSTS
pl: Wpisy

en: WELCOME
pl: WITAJ

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
pl: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Wróbel</em>

en: Page layout with two columns
pl: Dwukolumnowy szablon strony

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
pl: Cześć. Nazywam się Andrzej i jesteś na moim blogu. Piszę na różne tematy, ale ostatnio dzielę się nadziejami na przyszły rok.

en: An illustration of a bird in flight
pl: Rysunek ptaka w locie

en: Screening
pl: Ekranizacja

en: Page layout with image, text and video
pl: Szablon strony z obrazkiem, tekstem i filmem

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
pl: Cześć. Nazywam się Andrzej i prowadzę tego bloga. Urodziłem się w Portland, ale obecnie mieszkam w północnej części stanu Nowy Jork. Możesz mnie rozpoznać z publikacji o nazwach takich jak <a href="#">Eagle Beagle</a> i <a href="#">Mourning Dive</a>. Zarabiam na życie.<br><br>Zazwyczaj używam tego bloga do katalogowania obszernych list ptaków i innych interesujących mnie rzeczy. Jeśli znajdziesz błąd w jednej z moich list, zachowaj to dla siebie.<br><br>Jeśli to nie jest twoja filiżanka herbaty, <a href="#">Zdecydowanie polecam tę herbatę</a>. To moja ulubiona.

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
pl: do ustalenia

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
pl: <em>Obserwowanie ptaków </em><br><em>w ogrodzie</em>

en: Page layout with image and text
pl: Szablon strony z obrazkiem i tekstem

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
pl: Cześć. Nazywam się Edward i trafiłeś na moją witrynę. Jestem zapalonym obserwatorem ptaków i w każdy wtorek wieczorem o 23:00 nadaję własny program radiowy. Posłuchaj mnie kiedyś!

en: Edvard<br>Smith
pl: Edward<br>Kowalski

en: About page on solid color background
pl: Strona o mnie z jednolitym kolorem tła

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pl: Hej, cześć. Nazywam się Jesús i trafiłeś na moją stronę internetową. Jestem zapalonym obserwatorem ptaków, a we wtorkowe wieczory o godzinie 23:00 EDT nadaję także własny program radiowy.

en: Simple dark about page
pl: Prosta i ciemna strona o nas

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pl: O witam. Mam na imię Emery i trafiłeś na moją stronę internetową. Jestem zapalonym obserwatorem ptaków, a także nadawcą mojej własnej audycji radiowej we wtorkowe wieczory o 23:00 czasu EDT.

en: An image of a bird flying
pl: Obrazek przedstawiający ptaka w locie

en: About page with media on the right
pl: Strona o nas z plikami mediów po prawej

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
pl: O witam. Mam na imię Doug i trafiłeś na moją witrynę internetową. Jestem zapalonym obserwatorem ptaków, a także nadawcą mojej własnej audycji radiowej we wtorkowe wieczory o 23:00 czasu EDT.

en: Image of a bird on a branch
pl: Obrazek ptaka na gałęzi

en: About page with media on the left
pl: Strona o nas z plikami mediów po lewej

en: A podcast about birds
pl: Podcast o ptakach

en: About page links
pl: O odnośnikach do stron

en: About the hosts
pl: O organizatorach

en: Support the show
pl: Wesprzyj program

en: Listen on Spotify
pl: Posłuchaj na Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
pl: Słuchaj w iTunes Podcasts

en: Watch our videos
pl: Obejrzyj nasze filmy

en: A trouble of hummingbirds
pl: Kłopoty z kolibrami

en: Logo featuring a flying bird
pl: Logo przedstawiające lecącego ptaka

en: About page links (dark)
pl: O odnośnikach do stron (ciemne)

en: About page with large image and buttons
pl: Strona informacyjna z dużym zdjęciem i przyciskami

en: Join my mailing list
pl: Dołącz do mojej listy mailingowej

en: Learn about my process
pl: Poznaj mój proces

en: Read about me
pl: Przeczytaj o mnie

en: Take a class
pl: Weź udział w zajęciach

en: Support my studio
pl: Wesprzyj moje studio

en: Purchase my work
pl: Kup moje prace

en: Heading and bird image
pl: Nagłówek i wizerunek ptaka

en: This page could not be found. Maybe try a search?
pl: Nie można znaleźć strony. Może spróbuj wyszukiwarki?

en: 404 content
pl: Treść 404

en: Header with tagline
pl: Nagłówek ze sloganem

en: Title, navigation, and social links header
pl: Tytuł, nawigacja i nagłówek z linkami społecznościowymi

en: Title and button header
pl: Tytuł i nagłówek przycisku

en: Text-only header with tagline and background
pl: Nagłówek tekstowy z hasłem i tłem

en: Text-only header with background
pl: Nagłówek tekstowy z hasłem i tłem

en: Logo and navigation header
pl: Logo i nagłówek nawigacyjny

en: Small header with dark background
pl: Mały nagłówek z ciemnym tłem

en: Logo, navigation, and social links header with background
pl: Logo, nawigacja i odnośniki mediów społecznościowych w nagłówku z tłem

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
pl: Logo, nawigacja i przesunięcie hasła w nagłówku

en: Logo and navigation header with background
pl: Logo i nagłówek nawigacji z tłem

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
pl: <em>Lęgownia</em>: blog o moich przygodach z obserwacją ptaków

en: Large header with dark background
pl: Duży nagłówek z ciemnym tłem

en: Illustration of a flying bird
pl: Ilustracja przedstawiająca ptaka w locie

en: Header with image background
pl: Nagłówek z obrazkiem w tle

en: Header with image background and overlay
pl: Nagłówek z obrazkiem w tle i nakładką

en: Default header
pl: Domyślny nagłówek

en: Centered header with navigation, social links, and background
pl: Wyśrodkowany nagłówek z nawigacją, odnośnikami mediów społecznościowych i tłem

en: Header with centered logo
pl: Nagłówek z logo umieszczonym pośrodku

en: Header with centered logo and background
pl: Nagłówek z tłem i logo umieszczonym pośrodku

en: Learn More
pl: Dowiedz się więcej

en: Welcome to<br>the Aviary
pl: Witamy w<br>Bawialni

en: Wide image with introduction and buttons
pl: Szeroki obrazek ze wstępem i przyciskami

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
pl: Film o hobbystycznych obserwatorach ptaków, katalog różnych ptaków, połączony z odgłosami, jakie wydają. Każdy ptak jest wymieniony według swojej nazwy naukowej, więc wszystko wydaje się bardziej oficjalne.

en: Extended Trailer
pl: Zwiastun rozszerzony

en: Video trailer
pl: Zwiastun wideo

en: Featuring
pl: Występują

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
pl: <em>Warble</em>, film o <br>hobbystycznych obserwatorach ptaków.

en: Video with header and details
pl: Wideo z nagłówkiem i szczegółami

en: Buy Tickets
pl: Kup bilety

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
pl: 13 maja 2022 o 19:00<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: SCREENING
pl: POKAZ

en: Illustration of a bird flying.
pl: Ilustracja przedstawiająca ptaka w locie.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
pl: Ilustracja przedstawiająca ptaka na gałęzi.

en: Two images with text
pl: Dwa obrazki z tekstem

en: Join our mailing list
pl: Zapisz się do biuletynu

en: Watch birds<br>from your inbox
pl: Obserwuj ptaki<br>z twojej skrzynki odbiorczej

en: Subscribe callout
pl: Zaproszenie do subskrybowania

en: $150
pl: 600 PLN

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
pl: Odegraj wiodącą rolę dla naszej społeczności, dołączając do nas na poziomie Sokół. Wybrany poziom daje miejsce w naszym zarządzie, gdzie można pomóc w planowaniu przyszłych wypraw obserwacyjnych.

en: Falcon
pl: Sokół

en: $75
pl: 300 PLN

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
pl: Dołącz na poziomie Wróbel i zostań członkiem naszego stada! Otrzymasz nasz biuletyn oraz przypinkę z ptakiem, którą możesz nosić z dumą, gdy jesteś na łonie natury.

en: Sparrow
pl: Wróbel

en: $25
pl: 100 PLN

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
pl: Pomóż wesprzeć naszą rosnącą społeczność dołączając do nas na poziomie Gołębia. Twoje wsparcie pomoże opłacić naszych pisarzy i otrzymasz dostęp do naszego ekskluzywnego biuletynu.

en: Pigeon
pl: Gołąb

en: Pricing table
pl: Cennik

en: May 20th, 2022, 6 PM
pl: 20 maja 2022, 18:00

en: May 18th, 2022, 7 PM
pl: 18 maja 2022, 19:00

en: May 16th, 2022, 6 PM
pl: 16 maja 2022, 18:00

en: May 14th, 2022, 6 PM
pl: 14 maja 2022, 6:00

en: Speaker Series
pl: Seria wykładów

en: List of events
pl: Lista wydarzeń

en: Illustration of a flying bird.
pl: Ilustracja przedstawiająca ptaka w locie.

en: Painting of ducks in the water.
pl: Malowanie kaczek w wodzie.

en: Layered images with duotone
pl: Warstwowe obrazki z bichromią

en: Read more
pl: Czytaj dalej

en: An icon representing binoculars.
pl: Ikona przedstawiająca lornetkę.

en: Large list of names
pl: Duża lista nazw

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
pl: Piękny ptak o zaskakujących kolorami piórach.

en: Hummingbird
pl: Koliber

en: Hummingbird illustration
pl: Ilustracja kolibra

en: Image with caption
pl: Obrazek z podpisem

en: Featured posts
pl: Wyróżnione wpisy

en: Divider with image and color (light)
pl: Rozdzielacz z obrazkiem i kolorem (jasny)

en: Divider with image and color (dark)
pl: Rozdzielacz z obrazkiem i kolorem (ciemny)

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
pl: Stopka z tytułem, hasłem i odnośnikami mediów społecznościowych na ciemnym tle

en: Footer with social links and copyright
pl: Stopka z odnośnikami społecznościowymi i informacjami o prawach autorskich

en: Footer with query, title, and citation
pl: Stopka z listą, tytułem i cytowaniem

en: Footer with query, featured images, title, and citation
pl: Stopka z listą, wyróżnionymi obrazkami, tytułem i cytowaniem

en: Footer with navigation and citation
pl: Stopka z nawigacją i cytowaniem

en: © Site Title
pl: © Nazwa witryny

en: Footer with navigation and copyright
pl: Stopka z nawigacją i informacją o prawach autorskich

en: Footer with logo and citation
pl: Stopka z logo i cytowaniem

en: Default footer
pl: Stopka domyślna

en: Dark footer with title and citation
pl: Ciemna stopka z logo i cytowaniem

en: https://wordpress.org
pl: https://pl.wordpress.org

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
pl: Dumnie wspierane przez %s

en: Categories
pl: Kategorie

en: Latest posts
pl: Ostatnie wpisy

en: Blog footer
pl: Stopka bloga

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
pl: Jesteśmy szelmowskim zespołem obserwatorów ptaków. Znani jesteśmy z przemykania się przez ogrodzenia, wspinania na otaczające mury i innych wykroczeń, by obserwować najrzadsze gatunki ptaków.

en: About us
pl: O nas

en: Footer with text, title, and logo
pl: Stopka z tekstem, tytułem i logo

en: Pages
pl: Strony

en: Query
pl: Zapytanie

en: Headers
pl: Nagłówki

en: Footers
pl: Stopki

en: Featured
pl: Wyróżnione

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa
